Компанијата на Џеф Безос најавува изградба на комерцијална вселенска станица

Kомпанијата за вселенски летови во сопственост на Џеф Безос објави дека работи на создавање на сопствена вселенска станица. Наречен Orbital Reef (Орбитален гребен), тој ветува дека ќе биде нешто како индустриски и комерцијален центар и ќе треба да започне со работа во втората половина на оваа деценија. Ќе се развива и работи во партнерство со…

Тесла им дава “целосно самостојно возење” на новите корисници, а потоа го одзема по очигледни софтверски грешки

Тесла го враќа својот софтвер за целосно самостојно возење, изјави во неделата извршниот директор Илон Маск, откако откри грешки во софтверот во новата серија софтверска бета верзија. Компанијата ја претстави новата верзија на софтверот за помош на возачот на поголема група корисници, но Маск изјави дека тоа се покажало проблематично и дека компанијата работи на…

Кои се придобивките од вежбањето врз менталното и физичкото здравје?

Вежбањето има многу придобивки, и лековити и превентивни, како за физичкото така и за менталното здравје. Секое време кое ќе го одвоите за вежбање, дури и ако трае кратко, најверојатно ќе донесе придобивки. Вежбањето има корист и за менталното и за физичкото здравје. Една студија на Националниот институт за стареење вели дека „да се опуштиме“…

Дали ќе биде безбедно луѓето да летаат на Марс?

Испраќањето патници на Марс ќе бара од научниците и инженерите да надминат голем број технолошки и безбедносни пречки. Еден од нив е сериозниот ризик што го претставуваат честичките од зрачењето на сонцето, далечните sвезди и галаксиите. Одговорот на две клучни прашања ќе помогне многу да се надмине таа пречка: Дали зрачењето на честичките би претставувало…

Зошто мојот интернет секогаш се намалува? Потенцијални причини и како да ги поправите

Вие сте на средината со конференцискиот повик од работа и одеднаш вашиот интернет се прекинува, оставајќи ве со збунет изглед на лицето. Денес ни е потребно Интернет повеќе од било кога, го користиме секој ден, и за работни и за социјални прилики, па зошто понекогаш неочекува знае да се намали? Дали е тоа поврзано со…

Физиката покажува зашто треба да ги миете рацете 20 секунди

Иако миењето на раце е докажано ефикасно во борбата против ширењето на болести и инфекции, физиката позади тоа ретко се изучува. Но, во „Физика на течности“ (Physics of Fluids), објавено од AIP Publishing, истражувачите од Hammond Consulting Limited опишуваат едноставен модел кој ги доловува клучните механики за миење раце. Со симулирање на миење раце, тие…

Примерок на НАСА мистериозно исчезнал додека роверот упорно пребарувал вонземски живот

Примерок од Марс наменет да се користи за потрага на вонземски живот, мистериозно исчезнал од роверот “Упорност”. Минатата недела, роверот ја започна една од најважните и најкомплицирани задачи: пробивајќи се во почвата на Марс за да земе примерок од под земја, со цел да го искористи за пронаоѓање на евентуален древен вонземски живот кој некогаш…

Новиот извештај открива како климатската криза влијае на екстремните временски услови

Ние сега ја имаме досега најјасната слика за тоа колку е различен светот денес како резултат на климатските промени предизвикани од човекот. Најсеопфатниот извештај до денес за физичката наука за климатските промени беше објавен од Меѓувладиниот панел на Обединетите нации за климатски промени (IPCC). Ингер Андерсен, извршен директор на Програмата за животна средина на Обединетите…

Mercedes-Benz потврди дека електричниот EQS ќе чини над 100.000 долари

Mercedes-Benz потврди дека седанот EQS, нивниот водечки електричен автомобил, ќе чини најмалку 100.000 долари. Основниот модел, кој има батерија од 90kWh и користи еден електричен мотор за напојување на задните тркала, започнува од 106.374,10 евра – околу 124.000 долари. Поскапата варијанта со двоен мотор и погон на сите тркала има батерија од 107,8 kWh и…

Renault го следи трендот. Во најава ново лого

Повеќето брендови ги најавија нивните нови лого-а со наплив на текстови во медиуми, со голема помпа или во најмала рака со твит. Француското Renault ја претстави новата еволуција на своето иконско дијамантско лого, кое ќе се појави на сите модели на производство и застапништва во следните две години. Како и неговиот ривал Peugeot, новото лого…