Новата Toyota Yaris е прогласена за автомобил на Европа за 2021 година. Популарните супермини ја видоа конкуренцијата од новата Skoda Octavia, VW ID.3 и целосно електричниот Fiat 500.

Среде”Covid” пандемијата, процесот на доделување награди се покажа како исклучителен предизвик, особено за новинарите кои соодветно требаа да ги тестираат новите автомобили.

Сепак, по тестирањето на секој од финалистите во различни фази и работењето во рамките на националните ограничувања на Ковид-19 во различни земји, секој од 59-те членови на жирито во 22 земји требаше да одвои 25 поени од седумте финалисти со максимум 10 поени за кој било автомобил.

Конечниот резултат обезбеди Yaris да добие 266 гласови, пред новиот Fiat 500 со 240, Cupra Formentor со 239, ID на VW со 224, Skoda Octavia со 199, Land Rover Defender со 164 и новиот Citroen C4 со 143 .

Победата на Yaris делумно падна широко признатата GR рели популарната верзија на овој модел на компанијата. Додека обичниот Yaris се продава како економичен мал автомобил, кој го користи енергетското гориво, фаворизиран од Ирските купувачи за неговиот бензински-електричен хибриден погон, GR се враќа во деновите кога производителите на автомобили градеа патни верзии на нивните рели автомобили.

Yaris GR постигна пет ѕвезди скоро од сите автомобилски новинари низ целиот свет.

Овде можете да ги разгледате сите слики од победникот.

Технички податоци:

  • Body: 5-door hatchback
  • Size: 3.94 x 1.75 x 1.50 m – Wheelbase: 2.56 m. Turning circle, 9.8 m.
  • Luggage space: 286 litre
  • Weight: 1,085 kg
  • Engine / motor: 3-cyl 1,490 cc, 91 hp/electric, 80 hp. Combined output, 116 hp
  • Transmission: Front-wheel drive – CVT-type gearbox
  • Maximum speed: 175 km/h
  • Accel. 0-100 km/h: 9.7 s.
  • Fuel consumption: 3.9 – 4.3 l/100 km (WLTP)
  • CO2 emissions: 87 – 97 g/km